W21L0C-P02MPH0-520S
DigiKey Part Number
1907-W21L0C-P02MPH0-520S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W21L0C-P02MPH0-520S
Description
ODU MINI-SNAP R/A PLUG, SZ 1, SE
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
W21L0C-P02MPH0-520S Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
12A
Number of Positions
2
Voltage Rating
550V
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C