W1CL0C-P03MCC0-2500
DigiKey Part Number
1907-W1CL0C-P03MCC0-2500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W1CL0C-P03MCC0-2500
Description
ODU MINI-SNAP SERIES L RIGHT-ANG
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
W1CL0C-P03MCC0-2500 Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
3
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.079" ~ 0.098" (2.00mm ~ 2.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C