S40B0C-P10MCC9-500S
DigiKey Part Number
1907-S40B0C-P10MCC9-500S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S40B0C-P10MCC9-500S
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 4, SZ 0,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S40B0C-P10MCC9-500S Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
10
Voltage Rating
200V
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C