S32B0C-P10MJG0-9000
DigiKey Part Number
1907-S32B0C-P10MJG0-9000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S32B0C-P10MJG0-9000
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, SZ 2, SER B,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S32B0C-P10MJG0-9000 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
10
Voltage Rating
500V
Shell Size - Insert
2
Cable Opening
0.335" ~ 0.354" (8.50mm ~ 9.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C