S30F2C-P04NFG0-5000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ODU
In Stock: 0
Datasheet
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
S30F2C-P04NFG0-5000
DigiKey Part Number
1907-S30F2C-P04NFG0-5000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S30F2C-P04NFG0-5000
Description
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ.0,SER.F,4P
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
0
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C