S30F1C-P04MFG0-5000
DigiKey Part Number
1907-S30F1C-P04MFG0-5000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S30F1C-P04MFG0-5000
Description
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ.0,SER.F,4P
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S30F1C-P04MFG0-5000 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
0
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C