S2AF1C-P12MFG0-500S
DigiKey Part Number
1907-S2AF1C-P12MFG0-500S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S2AF1C-P12MFG0-500S
Description
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ.1.5,SER.F,
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
1.5
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C