S22L0C-P16MFD0-720S
DigiKey Part Number
1907-S22L0C-P16MFD0-720S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S22L0C-P16MFD0-720S
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 2, SZ 2,
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
S22L0C-P16MFD0-720S Models
Current Rating (Amps)
6A
Number of Positions
16
Voltage Rating
366V
Cable Opening
0.236" ~ 0.283" (6.00mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C