S21LAC-P08MFG0-620S
DigiKey Part Number
S21LAC-P08MFG0-620S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S21LAC-P08MFG0-620S
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S21LAC-P08MFG0-620S Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.197" ~ 0.244" (5.00mm ~ 6.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C