S21F1C-P06MFG0-400S
DigiKey Part Number
1907-S21F1C-P06MFG0-400S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S21F1C-P06MFG0-400S
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ1
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S21F1C-P06MFG0-400S Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
1
Voltage Rating
333V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C