S20L0C-P09MCC0-420S
DigiKey Part Number
S20L0C-P09MCC0-420S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S20L0C-P09MCC0-420S
Description
CONN PLUG MALE 9P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
9 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
S20L0C-P09MCC0-420S Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Number of Positions
9
Current Rating (Amps)
4A
Cable Opening
0.118" ~ 0.165" (3.00mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C