S20L0C-P05MFD0-420S
DigiKey Part Number
1907-S20L0C-P05MFD0-420S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S20L0C-P05MFD0-420S
Description
ODU MINI-SNAP SERIES L STRAIGHT
Detailed Description
5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
S20L0C-P05MFD0-420S Models
Category
Shell Finish
Chrome
Number of Positions
5
Current Rating (Amps)
6A
Cable Opening
0.118" ~ 0.165" (3.00mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C