S13L0C-P30MFG0-0200
DigiKey Part Number
1907-S13L0C-P30MFG0-0200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S13L0C-P30MFG0-0200
Description
MINI-SNAP PLUG, SZ. 3, STY. L, 3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S13L0C-P30MFG0-0200 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
30
Voltage Rating
300V
Shell Size - Insert
3
Cable Opening
0.354" ~ 0.402" (9.00mm ~ 10.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C