S12YAR-P16XCD0-0000
DigiKey Part Number
1907-S12YAR-P16XCD0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S12YAR-P16XCD0-0000
Description
ODU AMC PLUG, STY 1, SZ 2, 16P,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S12YAR-P16XCD0-0000 Models
Category
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
5A
Cable Opening
0.197" ~ 0.394" (5.00mm ~ 10.00mm)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C