S12L0C-P14PFG0-8200
DigiKey Part Number
1907-S12L0C-P14PFG0-8200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S12L0C-P14PFG0-8200
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 1, SZ 2,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S12L0C-P14PFG0-8200 Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Number of Positions
14
Current Rating (Amps)
7.5A
Cable Opening
0.276" ~ 0.323" (7.00mm ~ 8.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C