S12KAC-P19PFG0-4500
DigiKey Part Number
1907-S12KAC-P19PFG0-4500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S12KAC-P19PFG0-4500
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 1, SZ 2,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
19
Voltage Rating
300V
Shell Size - Insert
2
Cable Opening
0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C