S11L0C-P08MFD0-6200
DigiKey Part Number
1907-S11L0C-P08MFD0-6200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11L0C-P08MFD0-6200
Description
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ.1,SER.L,8P
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S11L0C-P08MFD0-6200 Models
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Current Rating (Amps)
6A
Number of Positions
8
Voltage Rating
333V
Cable Opening
0.197" ~ 0.244" (5.00mm ~ 6.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C