S11K0C-P06MFG0-7000
DigiKey Part Number
S11K0C-P06MFG0-7000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11K0C-P06MFG0-7000
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S11K0C-P06MFG0-7000 Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Color
Silver
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
7.5A
Cable Opening
0.256" ~ 0.276" (6.50mm ~ 7.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C