S11K0C-P06MFG0-3500
DigiKey Part Number
S11K0C-P06MFG0-3500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11K0C-P06MFG0-3500
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.118" ~ 0.138" (3.00mm ~ 3.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C