K30B0C-P09LCC0-5000
DigiKey Part Number
1907-K30B0C-P09LCC0-5000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K30B0C-P09LCC0-5000
Description
ODU MINI-SNAP RECPT, INLINE, STY
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K30B0C-P09LCC0-5000 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
9
Voltage Rating
200V
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C