K22K0C-P19NFG0-700S
DigiKey Part Number
1907-K22K0C-P19NFG0-700S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K22K0C-P19NFG0-700S
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, INLINE, ST
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K22K0C-P19NFG0-700S Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
19
Voltage Rating
300V
Shell Size - Insert
2
Cable Opening
0.256" ~ 0.276" (6.50mm ~ 7.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C