K21L0C-P04LJG0-420S
DigiKey Part Number
K21L0C-P04LJG0-420S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K21L0C-P04LJG0-420S
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K21L0C-P04LJG0-420S Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Color
Silver
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
7.5A
Cable Opening
0.118" ~ 0.165" (3.00mm ~ 4.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C