K21KCC-P07LFG0-550S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ODU
In Stock: 0
Datasheet
7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
K21KCC-P07LFG0-550S
DigiKey Part Number
1907-K21KCC-P07LFG0-550S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K21KCC-P07LFG0-550S
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT.INLINE,SZ.1
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
7
Voltage Rating
333V
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.197" ~ 0.217" (5.00mm ~ 5.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C