K21K0C-P16LCC0-550S
DigiKey Part Number
1907-1336-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K21K0C-P16LCC0-550S
Description
CONN RCPT FMALE 16P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K21K0C-P16LCC0-550S Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell, Strain Relief
Connector Type
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
16
Cable Opening
0.197" ~ 0.217" (5.00mm ~ 5.50mm)
Shell Size - Insert
1
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C