K1AYAR-P10WFG0-0000
DigiKey Part Number
1907-K1AYAR-P10WFG0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K1AYAR-P10WFG0-0000
Description
ODU AMC RECEPT.,INLINE,SZ.1.5,,1
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
7A
Number of Positions
10
Voltage Rating
300V
Shell Size - Insert
1.5
Cable Opening
0.315" (8.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C