K12YAR-P26WCD0-0000
DigiKey Part Number
1907-1699-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K12YAR-P26WCD0-0000
Description
CONN RCPT FMALE 26P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black, Silver
Series
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
26
Voltage Rating
300V
Shell Size - Insert
2
Cable Opening
0.394" (10.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C