K11YCR-P14WCD0-0000
DigiKey Part Number
1907-K11YCR-P14WCD0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K11YCR-P14WCD0-0000
Description
AMC IN-LINE RECEPTACLE, SZ.1, ST
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
14
Voltage Rating
200V
Cable Opening
0.256" (6.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C