K10L0C-P06LCC0-5600
DigiKey Part Number
K10L0C-P06LCC0-5600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10L0C-P06LCC0-5600
Description
CONN RCPT FMALE 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K10L0C-P06LCC0-5600 Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.197" ~ 0.220" (5.00mm ~ 5.60mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C