GW1YAR-P16UD00-R00L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ODU
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ODU
In Stock: 0
Datasheet
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
GW1YAR-P16UD00-R00L
DigiKey Part Number
1907-GW1YAR-P16UD00-R00L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GW1YAR-P16UD00-R00L
Description
ODU AMC PANEL MOUNT PLUG, STY W,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Shell Size - Insert
1
Voltage Rating
200V
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C