GK1YCR-P14UC00-000L
DigiKey Part Number
1907-GK1YCR-P14UC00-000L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GK1YCR-P14UC00-000L
Description
ODU AMC RECEPT, STY K, SZ 1, 14P
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Category
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
14
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
1
Voltage Rating
200V
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C