GC0WAM-P16UB00-000L
DigiKey Part Number
1907-GC0WAM-P16UB00-000L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GC0WAM-P16UB00-000L
Description
RECEPTACLE, FEMALE SOCKETS 16P
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GC0WAM-P16UB00-000L Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Brass
Series
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Black, Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
1A
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.126" ~ 0.276" (3.20mm ~ 7.00mm)
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C