G83YAR-P37UC00-000L
DigiKey Part Number
1907-G83YAR-P37UC00-000L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G83YAR-P37UC00-000L
Description
ODU AMC RECEPT, SZ 3, 37PIN, PCB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Category
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
37
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
3
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C