G82YAR-P16UC00-000L is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
G82YAR-P16UC00-000L
DigiKey Part Number
1907-G82YAR-P16UC00-000L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G82YAR-P16UC00-000L
Description
ODU AMC RECEPT, STY 8, SZ 2, 16P
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
G82YAR-P16UC00-000L Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Copper Alloy
Series
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount
Cable Opening
0.197" ~ 0.394" (5.00mm ~ 10.00mm)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C