G51M07-P14QC00-A070
DigiKey Part Number
1907-G51M07-P14QC00-A070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G51M07-P14QC00-A070
Description
ODU MEDI-SNAP RECEPT, STY 5, SZ
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Category
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
14
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
1
Voltage Rating
25V
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C