G42B0C-P10LJG0-0000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ODU
In Stock: 0
Datasheet
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
G42B0C-P10LJG0-0000
DigiKey Part Number
1907-G42B0C-P10LJG0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G42B0C-P10LJG0-0000
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, STY 4, SZ
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Chrome over Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Features
Ground
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
2
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
500V
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C