G12L0C-P10LJG0-0000
DigiKey Part Number
1907-G12L0C-P10LJG0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G12L0C-P10LJG0-0000
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT,STY1,SZ2,SE
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
G12L0C-P10LJG0-0000 Models
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Chrome over Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Connector Type
Features
Ground
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
2
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
500V
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C