C11WBM-P27XBC0-0000
DigiKey Part Number
1907-C11WBM-P27XBC0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C11WBM-P27XBC0-0000
Description
PLUG, MALE PINS 27POS FREE-HNG
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Brass
Series
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Black, Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions
27
Current Rating (Amps)
1A
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.126" ~ 0.335" (3.20mm ~ 8.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C