AA2L0C-P12MFG0-0000
DigiKey Part Number
1907-AA2L0C-P12MFG0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA2L0C-P12MFG0-0000
Description
ODU MINI-SNAP PNL MNT PLUG, STY
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Chrome over Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
2
Voltage Rating
400V
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C