PG20L-D20-HHC0
DigiKey Part Number
942-PG20L-D20-HHC0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG20L-D20-HHC0
Description
STEP MOTOR PM GEARED BIPOLAR 10V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Permanent Magnet Gear Motor Frame Size 1818.0 Step 350 mA 10VDC
Category
Step Angle
0.198°
Mfr
Size / Dimension
Round - 0.787" Dia (20.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.157" (4.00mm)
Packaging
Bulk
Length - Shaft and Bearing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
0.984" (25.00mm)
Type
Permanent Magnet Gear Motor
Termination Style
Wire Leads
Coil Type
Bipolar
Coil Resistance
10 Ohms
Voltage - Rated
10VDC
Features
Flatted Shaft
Current Rating (Amps)
350 mA