PG15S-D20-HHB9
DigiKey Part Number
942-PG15S-D20-HHB9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG15S-D20-HHB9
Description
STEP MOTOR PM GEARED BIPOLAR 15V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Permanent Magnet Gear Motor Frame Size 2048.0 Step 100 mA 15VDC
Category
Torque - Holding (oz-in / mNm)
21.2 / 150
Mfr
Size / Dimension
Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.118" (3.00mm)
Packaging
Bulk
Length - Shaft and Bearing
0.354" (9.00mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
0.787" (20.00mm)
Type
Permanent Magnet Gear Motor
Termination Style
Wire Leads
Coil Type
Bipolar
Coil Resistance
10 Ohms
Voltage - Rated
15VDC
Features
Round Shaft
Current Rating (Amps)
100 mA