UPM1C331MPD1TD
DigiKey Part Number
493-7391-1-ND - Cut Tape (CT)
493-7391-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1C331MPD1TD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPM1C331MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
455 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C