UPM1C331MPD1TA
DigiKey Part Number
493-17410-1-ND - Cut Tape (CT)
493-17410-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1C331MPD1TA
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1C331MPD1TA Models
Category
Polarization
Polar
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
455 mA @ 120 Hz
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C