PCF1A4R7MCL1GB
DigiKey Part Number
493-14005-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-14005-1-ND - Cut Tape (CT)
493-14005-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCF1A4R7MCL1GB
Description
CAP ALUM POLY 4.7UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 240mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCF1A4R7MCL1GB Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
670 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Capacitance
4.7 µF
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
10 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
240mOhm