PCV1J5R6MCL1GS
DigiKey Part Number
493-4397-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-4397-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4397-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCV1J5R6MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 5.6UF 20% 63V SMD
Detailed Description
5.6 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 105mOhm 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PCV1J5R6MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
700 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
5.6 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
105mOhm