LGU2C222MELC is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 335
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 168
Datasheet
Similar
In Stock: 494
In Stock: 200
In Stock: 130
In Stock: 181
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
2200 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGU2C222MELC
DigiKey Part Number
493-2651-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU2C222MELC
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGU2C222MELC Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.5 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.25 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C