LGN2C222MELC35
DigiKey Part Number
493-8256-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGN2C222MELC35
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP TH
Detailed Description
2200 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGN2C222MELC35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.35 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C