PSMN4R5-80YSFX
DigiKey Part Number
1727-PSMN4R5-80YSFXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN4R5-80YSFXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN4R5-80YSFXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN4R5-80YSFX
Description
NEXTPOWER 80/100V MOSFETS
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 100A (Tc) 238W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
90 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6009 pF @ 40 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
238W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.5mOhm @ 25A, 10V