NHD-2.7-12864WDW3
DigiKey Part Number
NHD-2.7-12864WDW3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.7-12864WDW3
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED WHITE 2.7"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module White OLED - Passive Matrix Parallel/Serial 2.7" (68.58mm) 128 x 64
Category
Dot Pixels
128 x 64
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Interface
Parallel/Serial
Packaging
Tray
Controller Type
SSD1322
Part Status
Active
Graphics Color
White
Display Type
OLED - Passive Matrix
Dot Size
0.45mm W x 0.45mm H
Diagonal Screen Size
2.7" (68.58mm)
Dot Pitch
0.48mm W x 0.48mm H
Viewing Area
63.41mm W x 32.69mm H