PRG21BB150MB1RK
DigiKey Part Number
490-3990-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-3990-1-ND - Cut Tape (CT)
490-3990-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRG21BB150MB1RK
Description
PTC RESET FUSE 20V 59MA 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 20V 59 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRG21BB150MB1RK Models
Category
Current - Max
1.6 A
Manufacturer
Murata Electronics
Resistance - 25°C (Typ)
15 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Type
Ceramic
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Max
20V
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
59 mA
Approval Agency
UL
Current - Trip (It)
116 mA