PRG21BB220MB1RK
DigiKey Part Number
490-3989-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-3989-1-ND - Cut Tape (CT)
490-3989-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRG21BB220MB1RK
Description
PTC RESET FUSE 20V 44MA 0805
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 20V 44 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
PRG21BB220MB1RK Models
Category
Current - Max
1.1 A
Manufacturer
Murata Electronics
Resistance - 25°C (Typ)
22 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Max
20V
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
44 mA
Current - Trip (It)
91 mA